Nettleseren støttes ikke av khio.no, og siden kan vises feil. Vennligst oppgrader til en moderne nettleser. Hvis dette ikke er mulig, prøv å skru av javascript. Siden vil bli da enklere, men for det meste fungere.

Støttede nettlesere: Chrome 151, Firefox (Android) 153, Android WebView 151, Chrome 151, Chrome 150, Chrome 149, Chrome 148, Chrome 145, Chrome 120, Chrome 109, Edge 151, Edge 150, Edge 149, Firefox 154, Firefox 153, Firefox 152, Firefox 140, Safari/Chrome (iOS) 26.6, Safari/Chrome (iOS) 26.5, Safari/Chrome (iOS) 18.5-18.7, Opera Mobile 80, Opera 131, Opera 127, Safari (MacOS) 26.6, Safari (MacOS) 26.5, Samsung 30, Samsung 29

Javascript er skrudd av. khio.no bør fungere, men med et enklere grensesnitt.

Angrepene på sivile må stoppe

Uttalelse fra rektor Marianne Skjulhaug ved Kunsthøgskolen i Oslo.

KHiO fordømmer de eskalerte krigsforbrytelsene og støtter kravet om umiddelbar våpenhvile i Palestina og Israel. Drap av sivile og brudd på folkeretten må opphøre. Alle sivile liv må beskyttes.

KHiO har kolleger, tidligere og nåværende studenter og ansatte, som opplever de pågående, grufulle krigshandlingene tett på kroppen. Kunsthøgskolen har over en periode på ti år hatt et nært samarbeid med det Internasjonale Palestinske kunstakademiet i Ramallah, fra det ble etablert i 2007 til akademiet ble en del av Universitetet i Birzeit i 2017. 

Vi står solidarisk med den sivile befolkningen som er rammet. Vår dypeste medfølelse går til kolleger, ansatte og studenter som er berørte.

De følgende punkter er oppdatert etter KHiOs styremøte 11.06.24:

Palestinske universiteter er hardt rammet. KHiO fordømmer ødeleggelser av utdanningsinstitusjoner i Gaza.

KHiO undersøker muligheter for å ta imot palestinske studenter og akademikere gjennom eksempelvis stipendordningene Students at risk og Scholars at risk-programmet.

KHiO støtter initiativer som opprettholder en åpen og inkluderende dialog innen vår institusjon.

KHiO vil påvirke relevante internasjonale samarbeidspartnere og nasjonale myndigheter for at den palestinske høyere utdanningssektoren gjenoppbygges og at studenter kan fullføre sine utdanninger.

KHiO har ikke institusjonelle avtaler med israelske universiteter og har ikke planer om å inngå slike.

KHiO vil gjennomgå sine innkjøpsrutiner, og så langt det er mulig hensynta regjeringens fraråding om å drive handel som bidrar til å opprettholde de folkerettsstridige israelske bosetningene, samt krigshandlingene i Gaza.